ROVER 75 1.8 (ΛΑΔΙΑ,ΚΑΠΝΟΣ,ΣΒΗΣΙΜΟ)

Problems
bull
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τετ Αύγ 07, 2013 4:06 am
Επικοινωνία:

ROVER 75 1.8 (ΛΑΔΙΑ,ΚΑΠΝΟΣ,ΣΒΗΣΙΜΟ)

Δημοσίευση από bull »

Χαιρεται,ειμαι νεος στο forum και αφορμη σταθηκε ενα περιεργο συμβαν εχθες το πρωι καθως ημουν εν κινηση με το αυτοκινητο.
Κανενας θορυβος κανενα τριξιμο,απλα εσβησε εν κινηση..το ξαναεβαλα μπροστα,εφυγα...
στο επομενο φαναρι με το που αφηνω και παλι το γκαζι σβηνει..
σκεφτηκα καμια βενζινη θα ναι..ξεκιναω και παρατηρω εβγαιναν ασπροι καπνοι απο την εξατμιση.. βλεπω βενζιναδικο λεω ωραια κατσε να μπω να φουλαρω μπας και τρεχει τιποτα με την βενζινη.
με το που στριβω για να μπω σβηνει...παω να βαλω μπροστα,τιποτα...κατεβαινω βλεπω λαδια κατω απο το αυτοκινητο...ανοιγω το καπο εβγαιναν λιγοι καπνοι κοντα στο τελευταιο μπεκ δεξια..ειδα το δεικτη λαδιου ελειπε πολυ λιγο συμπληρωσα 1/4 περιπου πας να το βαλω μπροστα τιποτα...ξανα τιποτα..ξανα τιποτα..καλω οδικη με παιρνει φευγουμε παω συνεργειο..κατεβαζουμε το αμαξι...γιρναω μιζα επαιρνε μπροστα με την βοηθεια του θεου και με φλερτ γκαζιου..πηρε μπρος κανονικα με το που αφηνα το γκαζι εσβηνε..μου λεει ο μηχανικος κινητηρα..κατσε ρε σι του λεω πως μπορεις να βγαζεις αχρηστο ενα κινητηρα ο οποιος παιρνει??και μου λεει θελει κινητηρα γυρναω στις 25 του μηνα φευγω σημερα θα το δω τοτε...τι λετε να ειναι ρε παιδια???θερμοκρασια μια χαρα ασπραδια τιποτα..δυστυχως δεν προλαβα να μπω απο κατω να δω απο που τρεχουν λαδια..εχω αγχωθει πολυ..να ειστε καλα ρε παιδες!
Άβαταρ μέλους
antonis132
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 569
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 16, 2008 11:07 am
Επικοινωνία:

Re: ROVER 75 1.8 (ΛΑΔΙΑ,ΚΑΠΝΟΣ,ΣΒΗΣΙΜΟ)

Δημοσίευση από antonis132 »

το παγουρι με το νερο ειναι γεματο;
επομενο που κανεις αλλαζεις ραουλο & ντιστριμπιτερ(δεν ειμαι σιγουρος αν το δικο σου εχει, τι χρονολογια ειναι;) τελος αισθητηρας στροφαλου
Εικόνα
R414
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 891
Εγγραφή: Δευ Μάιος 03, 2010 11:32 pm
Επικοινωνία:

Re: ROVER 75 1.8 (ΛΑΔΙΑ,ΚΑΠΝΟΣ,ΣΒΗΣΙΜΟ)

Δημοσίευση από R414 »

Φιλε μου το γεγονος οτι σου εβγαζε καπνο απο την εξατμιση δεν και πολυ καλο ετσι ξαφνικα-Μιπως εκαψε φλατζα σε σημειο και σου περναει λαδια στα πιστονια?Κοιτα το παγουρι μεσα για λαδιλες-μυρωδια απο καμενο λαδι και γενικα τα νερα σου..Ο καπνος απο ποια πλευρα του μοτερ ηταν ραουλο η ιμαντα?
bull
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τετ Αύγ 07, 2013 4:06 am
Επικοινωνία:

Re: ROVER 75 1.8 (ΛΑΔΙΑ,ΚΑΠΝΟΣ,ΣΒΗΣΙΜΟ)

Δημοσίευση από bull »

Αδέρφια ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας δυσκολεύομαι να σας απαντήσω διότι δεν πολύ γνωρίζω.καπνός έβγαινε από το δεξί τελευταίο μπεκ η έστω κάτω από αυτό.το αμάξι παίρνει κανονικά όμως δεν μπορεί να μου λέει ο μάστορας όμως ότι το μοτέρ είναι για πέταμα από την στιγμή που παίρνει.τα νερά αδειάζουν μετά από πολύ ώρα κίνησης τελείως.αλλά ούτε ακούγεται κάτι ούτε υπάρχει κάποια αλλαγή στο θέμα οδήγησης.να στε καλά για τις απαντήσεις σας
bull
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τετ Αύγ 07, 2013 4:06 am
Επικοινωνία:

Re: ROVER 75 1.8 (ΛΑΔΙΑ,ΚΑΠΝΟΣ,ΣΒΗΣΙΜΟ)

Δημοσίευση από bull »

Καμμένο λάδι ψιλόμυρίζει αλλά τάπα λαδιού πάγουρι και λάδια είναι χωρίς κρέμες σαπουναδα και τέτοια που λένε.
bull
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τετ Αύγ 07, 2013 4:06 am
Επικοινωνία:

Re: ROVER 75 1.8 (ΛΑΔΙΑ,ΚΑΠΝΟΣ,ΣΒΗΣΙΜΟ)

Δημοσίευση από bull »

Αντώνη χρονολογία 99
Άβαταρ μέλους
antonis132
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 569
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 16, 2008 11:07 am
Επικοινωνία:

Re: ROVER 75 1.8 (ΛΑΔΙΑ,ΚΑΠΝΟΣ,ΣΒΗΣΙΜΟ)

Δημοσίευση από antonis132 »

bull έγραψε: σκεφτηκα καμια βενζινη θα ναι..ξεκιναω και παρατηρω εβγαιναν ασπροι καπνοι απο την εξατμιση..
ανοιγω το καπο εβγαιναν λιγοι καπνοι κοντα στο τελευταιο μπεκ δεξια..!
1.αν πισω απο την εξατμιση εβγαιναν ασπροι πυκνοι καπνοι πιθανοτατα περνουσε αντιψυκτικο στο θαλαμο καυσης ειτε επειδη εκαψε φλατζα ειτε επειδη ραγισε η κεφαλη
2.στο τελευταιο μπεκ που εβλεπες να βγαινουν καπνοι ηταν υδρατμοι απο διαρροη αντιψυκτικου; αν ναι τοτε σε καποιο σημειο εχει διαρροη απο κολαρο, σωληνα η απο αντλια νερου... το θεμα ξεκινας να κανεις την επισκευη να μην εχεις εμφανεις απωλειες αντιψυκτικου και στη συνεχεια παρακολουθεις το δοχειο που βαζεις αντιψυκτικο αν χανει ποσοτητα, ποση ποσοτητα, σε ποσες μερες
Εικόνα
bull
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τετ Αύγ 07, 2013 4:06 am
Επικοινωνία:

Re: ROVER 75 1.8 (ΛΑΔΙΑ,ΚΑΠΝΟΣ,ΣΒΗΣΙΜΟ)

Δημοσίευση από bull »

Για πιο λόγο όμως παίρνει με δυσκολία και δεν υπάρχει θόρυβος;
Άβαταρ μέλους
antonis132
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 569
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 16, 2008 11:07 am
Επικοινωνία:

Re: ROVER 75 1.8 (ΛΑΔΙΑ,ΚΑΠΝΟΣ,ΣΒΗΣΙΜΟ)

Δημοσίευση από antonis132 »

αν οντως εκαψε φλατζα η ραγισε η κεφαλη τοτε το να μην παιρνει ευκολα μπρος η μικρα ρεταρισματα ειναι ενα απο τα συμπτωματα στη λειτουργια του κινητηρα
Εικόνα
bull
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τετ Αύγ 07, 2013 4:06 am
Επικοινωνία:

Re: ROVER 75 1.8 (ΛΑΔΙΑ,ΚΑΠΝΟΣ,ΣΒΗΣΙΜΟ)

Δημοσίευση από bull »

Αυτό δεν το ήξερα.ωχχχχ δηλαδή δεν το γλυτώνω το 600 700 800 παραπάνω;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προβλήματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες