Αλλαγή λάμπες-μεσαία σκάλα

Questions
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ma pl
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Δευ Μάιος 22, 2006 9:31 am
Επικοινωνία:

Αλλαγή λάμπες-μεσαία σκάλα

Δημοσίευση από ma pl »

τα μπροστινά φανάρια έχουν θαμπώσει ελαφρώς και οι λάμπες έχουν περίπου 8 χρόνια που αλλάχτηκαν
είπα να τις αλλάξω με OSRAM που δίνουν περισσότερο φως
έψαξα για τις OSRAM NIGHT BREAKER αλλά βρήκα μόνο τις OSRAM COOL BLUE
κοιτάζοντας τα τεχνικά χαρακτηριστικά είδα οτι οι OSRAM COOL BLUE 64210CB H7 έχουν Luminous flux 1500 lm -Color temperature 4000 K ενώ οι NIGHT BREAKER Luminous flux 1500- Color temperature 3500 K
που σημαίνει ότι οι COOL BLUE δίνουν της ίδιας έντασης (Luminous flux) αλλά πιο λευκό φως( Color temperature) απο τις NIGHT BREAKER
λογικά αυτό σημαίνει ότι θα έχω <περισσότερο> φως με τις COOL BLUE απο τις NIGHT BREAKER ?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ma pl την Τρί Αύγ 23, 2011 2:12 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Rover 414 Si 103 Hp 5D ABS Flame Red 07/1996
K-mech
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 11, 2006 4:43 pm
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγή λάμπες-μεσαία σκάλα

Δημοσίευση από K-mech »

Θα έχεις το ίδιο φως και με τις δύο (κάτι που φανερώνεται από τη Luminous flux τιμή), απλά θα έχει πιο λευκή απόχρωση το φως με τις πρώτες.
Είναι περισσότερο θέμα γούστου πιστεύω. Ήδη και στις δυο περιπτώσεις δε μιλάμε για υπερβολικά μπλε-λευκό φως (λάμπες πυράκτωσης γαρ) όποτε δε νομίζω να έχεις πρόβλημα ορατότητας σε επιφάνειες που απορροφούν έντονα το λευκό φως – υγρασία, ομίχλη.
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγή λάμπες-μεσαία σκάλα

Δημοσίευση από nikolas »

Γενικότερα μη περιμένεις πολύ φως γιατί εγώ είχα τις osram +90% κάπως έτσι νομίζω λεγόντουσαν, και ακόμα και στο ΚΤΕΟ είχα παρατήρηση ότι δεν ήταν αρκετά φωτεινές.. :crazy:
Άβαταρ μέλους
ma pl
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Δευ Μάιος 22, 2006 9:31 am
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγή λάμπες-μεσαία σκάλα

Δημοσίευση από ma pl »

τελικά έβαλα τις OSRAM COOL BLUE 64210CB και είδα πραγματικά περισσότερο φως
δεν γράφουν πάνω τίποτα για +90% και άλλα τέτοια μαρκετιστικα κόλπα
από ότι είδα τα 1500 lm είναι η οροφή μετά πρέπει να πας σε xenon(τελικά τώρα που ψάχτηκα για λάμπες κατάλαβα τι γίνεται με διάφορους μ@λ@..ς που σε τυφλώνουν με γαλακτερό φως και ενώ τους παίζεις τα φώτα αυτοί το χαβά τους)
βέβαια την αξία τους θα την δείξουν σε συνθήκες σαν αυτές που με έκαναν να αποφασίσω την αλλαγή
ταξίδι 200 χιλιομέτρων σε επαρχιακό οδικό δίκτυο όχι φωτισμένο με στροφές με βροχή και σκοτεινιά να μην βλέπεις που τελειώνει η άσφαλτος και που είναι το χαντάκι
Rover 414 Si 103 Hp 5D ABS Flame Red 07/1996
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης