Ngk Μπουζια..

Questions
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
SPOOKY1998
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Πέμ Απρ 03, 2008 7:47 pm
Επικοινωνία:

Ngk Μπουζια..

Δημοσίευση από SPOOKY1998 »

Καλησπέρα και πάλι.
Μια γρήγορη ερώτηση.
Είχα πάει σε ένα φίλο σήμερα και ρίξαμε μια μάτια στο roveraki μου σήμερα.
Όταν βγάλαμε τα μπούζι να τους ρίξουμε μια μάτια είδαμε τον εξής κωδικό επάνω. Pfr6q της ngk.
Πηρέ ένα τηλ και του έπιανε ότι αυτός ο κωδικός είναι για seat vw κτλ. Αλλά επειδή δεν είχε καταλόγους μπροστά του ο άνθρωπος δεν ήξερε αν κάνουν και για rover. Τέλος πάντων πριν λίγο έριξα μια μάτια στο site της ngk είδα ότι πραγματικά αυτός ο κωδικός είναι για της μάρκες που είπα ποιο πανω. Για Rover και για το 25αρι δίνει τον εξής κωδικό pfr6n-11.
Και εδώ σας ρώταω να παίζει κανέναν ρολό ο κωδικός η απλά να είναι θέμα marketing?Όχι τίποτα άλλο μη δώσω τώρα 40 ευρώ τσάμπα.
Το αμάξι δεν μπορώ να πω ότι έχει πρόβλημα αλλά δεν πάει όπως πήγαινε.
Δεν ξέρω αν είναι λόγο μπουζιων απλά λέω…
Άβαταρ μέλους
antonis132
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 569
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 16, 2008 11:07 am
Επικοινωνία:

Re: Ngk Μπουζια..

Δημοσίευση από antonis132 »

Το θεμα ειναι να μην ακινητοποιηθεις στο δρομο και ισως καψει καποιον απο τους 4 πολλαπλασιαστες σου.
Με την πρωτη ευκαιρια βαλε τα PFR6N-11 της NGK η τα RC8PYPB4 της Champion αν μιλαμε για ροβερ 25 1.4-1.6
Προσωπικα εχω μεινει ευχαριστημενος με τα Champion RC9YCC για ροβερ 200 1.4
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
antonis132
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 569
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 16, 2008 11:07 am
Επικοινωνία:

Re: Ngk Μπουζια..

Δημοσίευση από antonis132 »

Παντως εχω κανει δοκιμες με διαφορους τυπους μπουζι απο τετρακιδα μεχρι και ιριδιου για να δω αν υπαρχει διαφορα στα καυσαερια.
Πρωτη δοκιμη με ngk bkr6eix τα ιριδιου το αυτοκινητο λειτουργουσε ομαλοτατα με ομοιες προς το καλυτερο επιδοσεις αλλα μεσα σε 4 μερες μου εκαψαν τον πολλαπλασιαστη
Δευτερη δοκιμη με bosch fr78x τα τετρακιδα εδω παρατηρησα καλυτερες επιδοσεις απο τις 4000στρ και πανω με μοναδικο προβλημα οτι στις 5000-7000 περιπου καιγονται και τα 4 μπουζι.Δοκιμασα 3 σετ τετρακιδα μηπως ηταν ελλατωματικη παρτιδα τα ιδια μεσα στα 5000-7000 τα καιει στο μεσοδιαστημα 3000κμ τα ανοιξα και ηταν καθαρα απο εκει και μερα σε αφηνει!!!
Δεν ξερω σε ngk τριακιδα bkur6et-10 αν θα κρατανε αλλα μπαινει μια παραμετρος εδω αυτα τα μπουζι vag λειτουργουν με 'ατομικο' πολλαπλασιαστη θεωρητικα θελουν αφθονο και αριστο ρευμα για να λειτουργησουν
Αναρωτιεμαι παντως τα bosch τα τετρακιδα τα συστηνουν οι πωλητες ανταλλακτικων για το 99% των αυτοκινητων στην αγορα ενω στην πραγματικοτητα σε αφηνει στη μεση του δρομου κανονικοτατα!!!!
Εικόνα
carmanvti
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 31, 2009 11:13 am
Επικοινωνία:

Re: Ngk Μπουζια..

Δημοσίευση από carmanvti »

Αναρωτιεμαι παντως τα bosch τα τετρακιδα τα συστηνουν οι πωλητες ανταλλακτικων για το 99% των αυτοκινητων στην αγορα ενω στην πραγματικοτητα σε αφηνει στη μεση του δρομου κανονικοτατα!!!!
Οι περισσότεροι είναι απατεώνες προωθούν το ανταλλακτικό που τους αφήνει το περισσότερο κέρδος και πλασάρουν τα ιμιτασιόν ως γνήσια.
kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 10:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: Ngk Μπουζια..

Δημοσίευση από kostas200vi »

Τα μπουζί είναι NGK PFR6N-11.
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.
thanos_s
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 768
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 10, 2007 12:58 am
Τοποθεσία: @@
Επικοινωνία:

Re: Ngk Μπουζια..

Δημοσίευση από thanos_s »

antonis132 έγραψε:Παντως εχω κανει δοκιμες με διαφορους τυπους μπουζι απο τετρακιδα μεχρι και ιριδιου για να δω αν υπαρχει διαφορα στα καυσαερια.
Πρωτη δοκιμη με ngk bkr6eix τα ιριδιου το αυτοκινητο λειτουργουσε ομαλοτατα με ομοιες προς το καλυτερο επιδοσεις αλλα μεσα σε 4 μερες μου εκαψαν τον πολλαπλασιαστη
Δευτερη δοκιμη με bosch fr78x τα τετρακιδα εδω παρατηρησα καλυτερες επιδοσεις απο τις 4000στρ και πανω με μοναδικο προβλημα οτι στις 5000-7000 περιπου καιγονται και τα 4 μπουζι.Δοκιμασα 3 σετ τετρακιδα μηπως ηταν ελλατωματικη παρτιδα τα ιδια μεσα στα 5000-7000 τα καιει στο μεσοδιαστημα 3000κμ τα ανοιξα και ηταν καθαρα απο εκει και μερα σε αφηνει!!!
Δεν ξερω σε ngk τριακιδα bkur6et-10 αν θα κρατανε αλλα μπαινει μια παραμετρος εδω αυτα τα μπουζι vag λειτουργουν με 'ατομικο' πολλαπλασιαστη θεωρητικα θελουν αφθονο και αριστο ρευμα για να λειτουργησουν
Αναρωτιεμαι παντως τα bosch τα τετρακιδα τα συστηνουν οι πωλητες ανταλλακτικων για το 99% των αυτοκινητων στην αγορα ενω στην πραγματικοτητα σε αφηνει στη μεση του δρομου κανονικοτατα!!!!
Τα μπουζι δεν καινε πολλαπλασιαστες .
Τα vag δουλευουν με αυτονομους πολλαπλασιαστες αρκετα παλαιοτερα απο τα rover.
.
andreas
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 29, 2006 5:21 am
Τοποθεσία: Eyboia
Επικοινωνία:

Re: Ngk Μπουζια..

Δημοσίευση από andreas »

καθε ποτε πρεπει να αλλαζονται αυτα?
Πλατινα δεν ειναι?
Μιλαω για 45 1,4.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης