καταλυτης

Problems
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
antonis132
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 569
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 16, 2008 11:07 am
Επικοινωνία:

καταλυτης

Δημοσίευση από antonis132 »

σημερα το απογευμα που ειχα χρονο ελυσα τον καταλυτη και το μεσαιο καζανι εξατμισης
το μεσαιο καζανι ηταν οκ μονο μια φλατζα προκειται να αλλαξω απο καταλυτη προς μεσαιο καζανι
με τον καταλυτη υπαρχει ενα θεμα στην μπροστινη του μερια που περνει καυσαερια το κεραμικο υλικο ηταν λιωμενο-παραμορφωμενο κατα 60%-70%(εχει ο καταλυτης 217.000χλμ) και εβλεπα ενα μικρο ποσοστο οπως θα επρεπε να ηταν το κεραμικο υλικο αθικτο
αρα μιλαμε για ενα μπλοκαρισμα στα καυσαρια της ταξης 60%-70% και αναρωτιεμαι πως πηγαινε το αυτοκινητο :no:
να βαλω ενα ανωνυμο η επωνυμο οπως imasaf-bosal επειδη η διαφορα ειναι μικρη της ταξεως των 100-120Ε
μια ερωτηση στην ενωση καταλυτη προς μεσαιο τα παξιμαδα εχουν γινει ενα σωμα με τις θερμοκρασιες και κλωτσησαν παρολο που εριξα αντισκωριακο και τις ελυνα με καρυδακι & πολυγωνο 15mm (κοβονται τα παξιμαδια με σιδεροπριονο η να αφησω τον εξατμιστα με το φλογιστρο να τα λυσει;)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: καταλυτης

Δημοσίευση από nikolas »

Το τι θα επιλέξεις εξαρτάται και από την οικονομική σου δυνατότητα, όσο για τα παξιμάδια, άστα για τον εξατμισά..
Άβαταρ μέλους
antonis132
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 569
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 16, 2008 11:07 am
Επικοινωνία:

Re: καταλυτης

Δημοσίευση από antonis132 »

λοιπον, ειχα βρει ενα καταλυτη magneti-marelli το εψαξα για λιγο καιρο επειδη ηξερα πως αυτη η εταιρεια βγαζει-ειδικευεται στα ηλεκτρικα αλλα για τα χρηματα που εδωσα θεωρησα καλυτερη αυτη τη μαρκα παρα τη pebssa
εχω 218.000χλμ και τοποθετησα τελικα ενα καταλυτη universal της magneti-marelli 150Ε με τα περαστικα (δεν κουμπωνε κατευθειαν αλλα προσθεσε τις πλακες μπρος πισω για να κουμπωσει) ηταν μεταλλικος και οχι κεραμικος (για κεραμικο ζητουσε 100Ε παραπανω αν και πιστευω οτι ο κεραμικος κανει καλυτερη δουλεια στο καθαρισμο των καυσαεριων, ενω με τον μεταλλικο δεν θα εχω τα λιωσιμο-φραγη των κυψελων)
αν εχω καλυτερη αποδοση, ναι εχουν σταματησει πλεον μικρα σκορτσαρισματα που ειχα στις χαμηλες και μεσαιες στροφες και μια πολυ καλυτερη αποκριση στο γκαζι
εκανα μια δοκιμη στην καταναλωση με 20 λιτρα καυσιμο σε αυτοκινητοδρομο και ιδια διαδρομη και ταχυτητα παντα εβγαζε 280χιλιομετρα τωρα κανει 330χιλιομετρα δηλαδη εχω την αισθηση οτι παταω λιγοτερο βαθια το γκαζι για να αποδωσει ο κινητηρας σε σχεση με πριν
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προβλήματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης