προβλημα με εκκίνηση

Problems
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
antonis132
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 16, 2008 11:07 am
Επικοινωνία:

Re: προβλημα με εκκίνηση

Δημοσίευση από antonis132 »

10-15E
Εικόνα
neil pryde
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ Αύγ 19, 2013 12:25 am
Επικοινωνία:

Re: προβλημα με εκκίνηση

Δημοσίευση από neil pryde »

ANTKX έγραψε:Αν και δεν έχουμε το ίδιο μοντέλο το πρόβλημα που σου παρουσιάζει φαίνεται να είναι παρόμοιο με το δικό μου που οφειλόταν στο ρελέ της αντλίας .ελπίζω κάποιος κάτοχος με ακριβώς ίδιο μοντέλο με το δικό σου να επιβεβαιώσει τη θέση του ρελέ που πιθανότατα και σε εσένα βρίσκεται στη κεντρική κονσόλα (ραδιοφώνου καλοριφέρ κλπ )από την πλευρά του συνοδηγού .Αν όντως είναι εκεί μπορείς να επιβεβαιώσεις τη θεωρία μου ή σκαλίζοντας το ρελέ ή βαρώντας ελαφριά μπουνιά στη κονσόλα από τη πλευρά του συνοδηγού όταν δεν σου παίρνει μπρος . να υποθέσω ότι το πρόβλημά σου γίνεται πιο έντονο το καλοκαίρι όπως γινόταν και σε εμένα ;; όταν ανοίγεις την μίζα ακούς την αντλία να δουλεύει ;;;;κάνε δοκιμή και πες μας τα νέα σου.

λοιπόν αγαπητέ ΑΝΤΚΧ....... θαυματουργή η "ελαφριά μπουνιά" σου.... !!!! :up:
μη σου πω ότι η περίπτωση να μην πάρει καθόλου έχει εξαλειφθεί... (βέβαια δεν έκανα πολύ μεγάλη χρήση του αυτοκινήτου όλο αυτό το διάστημα για να μου κάτσει τέτοια περίπτωση... πάντως όσες φορές πήγε να μου το κάνει .... έπεφτε σφαλιάρα κι έστρωνε.!!! :D )
Αρα .... πάμε για αλλαγή ρελέ;;;;
R414
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 891
Εγγραφή: Δευ Μάιος 03, 2010 11:32 pm
Επικοινωνία:

Re: προβλημα με εκκίνηση

Δημοσίευση από R414 »

Που κανεις surf να χουμε καλο ερωτημα? :beer:
ANTKX
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: Τρί Ιουν 12, 2012 11:51 am
Επικοινωνία:

Re: προβλημα με εκκίνηση

Δημοσίευση από ANTKX »

ίσως με ένα σπρέι επαφών να μπορέσεις να περιορίσεις πιο αισθητά το πρόβλημα χωρίς να χρειαστεί να το αλλάξεις . δοκίμασε και πράξε ανάλογα
Rover 216-416 GSI(200-400XW, R8) 89-95 για πάντα !!!
neil pryde
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ Αύγ 19, 2013 12:25 am
Επικοινωνία:

Re: προβλημα με εκκίνηση

Δημοσίευση από neil pryde »

ANTKX έγραψε:ίσως με ένα σπρέι επαφών να μπορέσεις να περιορίσεις πιο αισθητά το πρόβλημα χωρίς να χρειαστεί να το αλλάξεις . δοκίμασε και πράξε ανάλογα

οκ... ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές.... :up:
neil pryde
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ Αύγ 19, 2013 12:25 am
Επικοινωνία:

Re: προβλημα με εκκίνηση

Δημοσίευση από neil pryde »

neil pryde έγραψε:
ANTKX έγραψε:Αν και δεν έχουμε το ίδιο μοντέλο το πρόβλημα που σου παρουσιάζει φαίνεται να είναι παρόμοιο με το δικό μου που οφειλόταν στο ρελέ της αντλίας .ελπίζω κάποιος κάτοχος με ακριβώς ίδιο μοντέλο με το δικό σου να επιβεβαιώσει τη θέση του ρελέ που πιθανότατα και σε εσένα βρίσκεται στη κεντρική κονσόλα (ραδιοφώνου καλοριφέρ κλπ )από την πλευρά του συνοδηγού .Αν όντως είναι εκεί μπορείς να επιβεβαιώσεις τη θεωρία μου ή σκαλίζοντας το ρελέ ή βαρώντας ελαφριά μπουνιά στη κονσόλα από τη πλευρά του συνοδηγού όταν δεν σου παίρνει μπρος . να υποθέσω ότι το πρόβλημά σου γίνεται πιο έντονο το καλοκαίρι όπως γινόταν και σε εμένα ;; όταν ανοίγεις την μίζα ακούς την αντλία να δουλεύει ;;;;κάνε δοκιμή και πες μας τα νέα σου.

λοιπόν αγαπητέ ΑΝΤΚΧ....... θαυματουργή η "ελαφριά μπουνιά" σου.... !!!! :up:
μη σου πω ότι η περίπτωση να μην πάρει καθόλου έχει εξαλειφθεί... (βέβαια δεν έκανα πολύ μεγάλη χρήση του αυτοκινήτου όλο αυτό το διάστημα για να μου κάτσει τέτοια περίπτωση... πάντως όσες φορές πήγε να μου το κάνει .... έπεφτε σφαλιάρα κι έστρωνε.!!! :D )
Αρα .... πάμε για αλλαγή ρελέ;;;;



Β Ι Α Σ Τ Η Κ Α Ν Α Μ Ι Λ Η Σ Ω Γ@@@@@ΤΟ .... :flam: Β Ι Α Σ Τ Η Κ Α.... :spao:
μου το ξανάκανε μετά από ταξίδι (ζεστός κινητήρας) και αυτή τη φορά μ΄άφησε κιόλας... (παρά τις σφαλιάρες δεν καταλάβαινε τίποτα).....την επόμενη μέρα πήρε κανονικά.
Επίσκεψη σε ηλεκτρολόγο (άλλον αυτή τη φορά) .. Μου είπε ότι μάλλον έχουν πρόβλημα τα δαχτυλίδια της μίζας... (τι είναι αυτό;;;) και ότι είναι πιθανό να συμβεί αφού και η νέα μίζα είναι μεταχειρισμένη....
κανα 80άρι πάνω κάτω...
ANTKX
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: Τρί Ιουν 12, 2012 11:51 am
Επικοινωνία:

Re: προβλημα με εκκίνηση

Δημοσίευση από ANTKX »

Εγώ πιστεύω ότι δεν πρέπει να απορρίψεις το ενδεχόμενο του ρελέ . αν στο ξανακάνει δοκίμασε να κουνήσεις τη πλεξούδα του ρελέ που είναι λογικά πίσω απο την κονσόλα του ραδιοφώνου από τη μεριά του συνοδηγού. όταν δεν σου παίρνει μπροστά προσπάθησε να διακρίνεις τον ήχο της αντλίας την ώρα που σβήνει το check engine αν δεν δουλέψει το ρελέ θα δεις το συγκεκριμένο λαμπάκι να σβήνει χωρίς να ακούσεις τον ήχο της αντλίας. συνήθως το πρόβλημα του ρελέ εμφανίζεται όταν το αμάξι είναι ζεστό και σταματήσει για ανεφοδιασμό και σπανιότερα όταν είναι κρύο . το δικό μου το παρουσίαζε πιο έντονα τους καλοκαιρινούς μήνες να μην παίρνει μπροστά στην πρώτη εκκίνηση και τις άλλες φορές σε συχνές στάσεις .σε άλλο φόρουμ διάβασα ότι κάποιος το αντιμετώπιζε το πρόβλημα ανοίγοντας το καπό και αφήνοντας το να κλείσει από ύψος .και εγώ πριν βρω ότι ήταν ρελέ προκαλούσα κραδασμούς στο μηχανοστάσιο όταν έβαζα κάποιον να ανοίγει τη μίζα. κάνε λίγο υπομονή να σιγουρέψεις την αιτία του προβλήματος πριν αρχίσεις να το ψάχνεις στα τυφλά και σου προτείνω να πας σε πρώην εξουσιοδοτημένο συνεργείο αν τελικά αρχίσεις να κάνεις πειράματα για το τι φταίει και όχι σε κάποιον που δεν ξέρει καθόλου απο ροβερ !!!

ΥΓ Αν μπεις στη διαδικασία να αλλάξεις οτιδήποτε ψάχνοντας να βρεις τη φταίει μην πετάς το ανταλλακτικό που αλλάζεις .
Rover 216-416 GSI(200-400XW, R8) 89-95 για πάντα !!!
andreas
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 29, 2006 5:21 am
Τοποθεσία: Eyboia
Επικοινωνία:

Re: προβλημα με εκκίνηση

Δημοσίευση από andreas »

neil pryde έγραψε: Β Ι Α Σ Τ Η Κ Α Ν Α Μ Ι Λ Η Σ Ω Γ@@@@@ΤΟ .... :flam: Β Ι Α Σ Τ Η Κ Α.... :spao:
μου το ξανάκανε μετά από ταξίδι (ζεστός κινητήρας) και αυτή τη φορά μ΄άφησε κιόλας... (παρά τις σφαλιάρες δεν καταλάβαινε τίποτα).....την επόμενη μέρα πήρε κανονικά.
Επίσκεψη σε ηλεκτρολόγο (άλλον αυτή τη φορά) .. Μου είπε ότι μάλλον έχουν πρόβλημα τα δαχτυλίδια της μίζας... (τι είναι αυτό;;;) και ότι είναι πιθανό να συμβεί αφού και η νέα μίζα είναι μεταχειρισμένη....
κανα 80άρι πάνω κάτω...

ο κινητηρας γυριζει και δεν παιρνει μπρος?
η δεν γυριζει καθολου??
αν γυριζει η μιζα δεν εχει προβλημα.
α και για επισκευη μιζας εγω εδωσα περσι 50€.
kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 10:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: προβλημα με εκκίνηση

Δημοσίευση από kostas200vi »

neil pryde έγραψε: Μου είπε ότι μάλλον έχουν πρόβλημα τα δαχτυλίδια της μίζας... (τι είναι αυτό;;;) και ότι είναι πιθανό να συμβεί αφού και η νέα μίζα είναι μεταχειρισμένη....
κανα 80άρι πάνω κάτω...
80€ έχει καινούργια από e-bay.
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.
neil pryde
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ Αύγ 19, 2013 12:25 am
Επικοινωνία:

Re: προβλημα με εκκίνηση

Δημοσίευση από neil pryde »

ANTKX έγραψε:Εγώ πιστεύω ότι δεν πρέπει να απορρίψεις το ενδεχόμενο του ρελέ . αν στο ξανακάνει δοκίμασε να κουνήσεις τη πλεξούδα του ρελέ που είναι λογικά πίσω απο την κονσόλα του ραδιοφώνου από τη μεριά του συνοδηγού. όταν δεν σου παίρνει μπροστά προσπάθησε να διακρίνεις τον ήχο της αντλίας την ώρα που σβήνει το check engine αν δεν δουλέψει το ρελέ θα δεις το συγκεκριμένο λαμπάκι να σβήνει χωρίς να ακούσεις τον ήχο της αντλίας. συνήθως το πρόβλημα του ρελέ εμφανίζεται όταν το αμάξι είναι ζεστό και σταματήσει για ανεφοδιασμό και σπανιότερα όταν είναι κρύο . το δικό μου το παρουσίαζε πιο έντονα τους καλοκαιρινούς μήνες να μην παίρνει μπροστά στην πρώτη εκκίνηση και τις άλλες φορές σε συχνές στάσεις .σε άλλο φόρουμ διάβασα ότι κάποιος το αντιμετώπιζε το πρόβλημα ανοίγοντας το καπό και αφήνοντας το να κλείσει από ύψος .και εγώ πριν βρω ότι ήταν ρελέ προκαλούσα κραδασμούς στο μηχανοστάσιο όταν έβαζα κάποιον να ανοίγει τη μίζα. κάνε λίγο υπομονή να σιγουρέψεις την αιτία του προβλήματος πριν αρχίσεις να το ψάχνεις στα τυφλά και σου προτείνω να πας σε πρώην εξουσιοδοτημένο συνεργείο αν τελικά αρχίσεις να κάνεις πειράματα για το τι φταίει και όχι σε κάποιον που δεν ξέρει καθόλου απο ροβερ !!!

ΥΓ Αν μπεις στη διαδικασία να αλλάξεις οτιδήποτε ψάχνοντας να βρεις τη φταίει μην πετάς το ανταλλακτικό που αλλάζεις .
ok....θα το κοιτάξω και έτσι....
σε συνεργείο που ασχολείται με rover πήγα... δεν γνωρίζω αν είναι εξουσιοδοτημένο.... πάντως μου είπε όταν του περιέγραψα την κατάσταση ότι " η μίζα τραβάει όλο το ρεύμα" και το πήγε ο ίδιος στον ηλεκτρολόγο. Η πιθανή διάγνωση περί "δακτυλιδιών" μου ανακοινώθηκε τηλεφωνικά οπότε και δεν προχώρησα σε περαιτέρω ενέργειες. Θα το δω σύμφωνα με τις οδηγίες σου. Απλά το θέμα του να μην πάρει καθόλου είναι σπάνιο.Πολύ συχνότερο είναι αυτό που συμβαίνει στις συχνές στάσεις.(κανα δυό δύσκολα γυρίσματα της μίζας και στη συνέχεια εκκίνηση). Επιπλέον ποτέ δεν δημιουργήθηκε θέμα στην πρώτη εκκίνηση.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προβλήματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες