kg empros

Πείτε μας μερικά πράγματα για εσάς!
nick 1800
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τετ Ιαν 12, 2011 10:10 pm
Επικοινωνία:

kg empros

Δημοσίευση από nick 1800 »

Kalhspera se olous k kalh xronia,tha ithela thn boithia sas gia ena pragma pou skeftomai na kano sto mg tf tou 2004 1800.thelw na tou valo epiprostheto varos empros k tha ithela thn kalhterh lisi pou hparxei tha mporouse kapoios na mou apanthsei se auto?
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: kg empros

Δημοσίευση από nikolas »

Καλώς ήρθες φίλε. Σε παρακαλώ γράφε με ελληνικά και μη γράφεις το ίδιο θέμα δυο φορές.
Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 11:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: kg empros

Δημοσίευση από Tasos_7R »

:wellcome:

Τι ακριβώς θες να πετύχεις με το να βάλεις βάρος εμπρός?? Να αλλάξεις το ζύγισμα του αυτοκινήτου???
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: kg empros

Δημοσίευση από nikolas »

Tasos_7R έγραψε::wellcome:

Τι ακριβώς θες να πετύχεις με το να βάλεις βάρος εμπρός?? Να αλλάξεις το ζύγισμα του αυτοκινήτου???
Αν και δεν είμαι στο μυαλό του φίλου να ξέρω ακριβώς τι θέλει, απ'ότι έχω ακούσει, αρκετά παράπονα ιδιοκτητών TF ήταν ότι το βάρος μπροστά ήταν σχετικά μικρό με αποτέλεσμα να "σηκώνεται" η μούρη σε πολλά χιλιόμετρα δημιουργώντας κάποια αστάθεια..αυτό νομίζω δεν συνέβαινε στα F και έχει να κάνει ενδεχομένως με τον αεροδυναμικό σχεδιασμό του.
thanos_s
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 768
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 10, 2007 12:58 am
Τοποθεσία: @@
Επικοινωνία:

Re: kg empros

Δημοσίευση από thanos_s »

Φυλλα μολυβδου ενδεχομενως?
.
Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 11:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: kg empros

Δημοσίευση από Tasos_7R »

nikolas έγραψε:
Tasos_7R έγραψε::wellcome:

Τι ακριβώς θες να πετύχεις με το να βάλεις βάρος εμπρός?? Να αλλάξεις το ζύγισμα του αυτοκινήτου???
Αν και δεν είμαι στο μυαλό του φίλου να ξέρω ακριβώς τι θέλει, απ'ότι έχω ακούσει, αρκετά παράπονα ιδιοκτητών TF ήταν ότι το βάρος μπροστά ήταν σχετικά μικρό με αποτέλεσμα να "σηκώνεται" η μούρη σε πολλά χιλιόμετρα δημιουργώντας κάποια αστάθεια..αυτό νομίζω δεν συνέβαινε στα F και έχει να κάνει ενδεχομένως με τον αεροδυναμικό σχεδιασμό του.
Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό (όσοι έχουν TF μπορούν να μας πούνε), αλλά αν ισχύει νομίζω θα υπάρχουν καλύτερες λύσεις... κάποιο αεροδυναμικό βοήθημα... πιο "ψαγμένο" στήσιμο, κτλ... Δεν ήμουν ποτέ υπέρ της άυξησης του βάρους ενός αυτοκινήτου...
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.
crAss
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1351
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 02, 2005 1:41 pm
Επικοινωνία:

Re: kg empros

Δημοσίευση από crAss »

Με τα λεφτά που θα σου κοστίσει να βάλεις το βάρος εμπρός θα σου πρότεινα να πάρεις μια τετράδα μεταχειρισμένα λάστιχα και μια τετράδα τακάκια να μπεις πίστα και να μάθεις καλύτερα το δύστροπο μωρό σου ώστε να μπορείς να το κουμαντάρεις χωρίς να αλλάξεις εγκληματικά το ζύγισμα και την ισορροπία του με μαμά ισχύ...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος crAss την Τετ Ιαν 12, 2011 11:29 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Life is too short not to...
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: kg empros

Δημοσίευση από nikolas »

thanos_s έγραψε:Φυλλα μολυβδου ενδεχομενως?
Συνήθως αυτά χρησιμοποιούν, άλλα άντε τώρα να καταλήξεις πόσο επιπλέον βάρος να προσθέσεις και που..
K-mech
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 11, 2006 4:43 pm
Επικοινωνία:

Re: kg empros

Δημοσίευση από K-mech »

Συγνώμη για το «στεγνό» σχόλιο μου, αλλά δε μπορώ..
ΜΗ βάλεις επιπλέον άχρηστο βάρος πουθενά στο αυτοκίνητο.


Παίξε με τις πιέσεις των ελαστικών. (χαμηλότερες στο ελαφρύτερο άκρο)
Δες την ευθυγράμμιση σου και βάλε λίγη σύγκλιση μπροστά, στα όρια του κατασκευαστή, για να μειώσεις την ασάφεια της μούρης στα πολλά χιλιόμετρα.
Πέρνα καινούρια εργοστασιακά σινεμπλόκ ή έστω aftermarket πολυουρεθάνης που είναι σφιχτότερα και φτηνότερα.
Αν έχεις χαμηλωμένη-σκληρότερη ανάρτηση, ψήλωσε την λίγο με προσθήκες ή δε ξέρω γώ ποιον άλλο τρόπο έχεις (αν είναι coilover μπορείς να παίξεις λίγο με τη διαφορά ύψους μπρος πίσω)

Γενικά απέφυγε τα σκληρότερα αμορτισέρ μπροστά.
Αυτό που πετυχαίνεις με το βάρος, είναι να μαλακώνεις τα αμορτισέρ και τα ελατήρια σου… Το extra βάρος δε θα σου βελτιώσει τα όρια πρόσφυσης της μούρης γιατί πολύ απλά ότι σου δίνει σε κάθετης δύναμη, στο παίρνει και με το παραπάνω λόγω αυξημένης αδράνειας.
Επειδή το extra βάρος ουσιαστικά μαλακώνει την ανάρτηση, ο τροχός ακολουθεί καλύτερα τις ανωμαλίες του δρόμου και αυτό σου δίνει μια πιο σίγουρη αίσθηση στο cruising.

Άλλο το "παίρνω κάτι που έχει ήδη πάνω του το αυτοκίνητο, με σκοπό να το πάω κάπου ευνοώντας τη ανατομή βάρους", και άλλο το να προσθέτω σαβούρα για τον ίδιο λόγο... Το δεύτερο είναι παρωχημένο σαν αντίληψη παππού που ξεκίνησε να οδηγεί το 60.
kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 10:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: kg empros

Δημοσίευση από kostas200vi »

Κι εγώ πιστευω ότι καλύτερα να βαλεις ανάρτηση λάστιχά σινεμπλοκ και με ένα σωστό στήσιμο θα δεις διαφορά. :iagree:
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Νέα μέλη / Newbies”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες