Εξάτμιση kseries

Απάντηση
Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 11:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: Εξάτμιση kseries

Δημοσίευση από Tasos_7R »

Νικόλα, εσύ τι διάμετρο φοράς τώρα?? Πάντως, αν και δεν ξέρω τι έχεις κάνει με το μοτέρ σου, θα συμφωνήσω ότι καλό είναι να αναζητήσεις κάπου αλλού την έλλειψη δύναμης και μετά να σκεφτείς για εξάτμιση.

Τα ZR μαμά έχουν 55 mm ή 57mm??? Γιατί οι 2.25" που λες είναι 57 mm.

Η εξάτμιση του Stickers, νομίζω το χα πει και τότε που είχαμε μια ανάλογη συζήτηση, είναι θεόστενη!! Το ότι το αμάξι του πήγαινε καλά δεν έχει να κάνει αποκλειστικά με την εξάτμιση, όπως επίσης, δεν αποκλείεται με μια πιο μεγάλη-σωστή διάμετρο να πηγαίνε ακόμα καλύτερα.
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.
R414
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 891
Εγγραφή: Δευ Μάιος 03, 2010 11:32 pm
Επικοινωνία:

Re: Εξάτμιση kseries

Δημοσίευση από R414 »

Εκανα αρκετα πειραματα πριν καταληξω σ αυτη τη διαμετρο δεν την εβαλα τυχαια.Πριν απο αυτη ειχα 50mm...
Το αποτελεσμα τραγικο.Δεν μπορουσα να φορτωσω ουτε τη 2α..Αλλωστε ειπα οτι δεν παω για 200 αλογα.
Απο τον τυπο για την ελαχιστη διαμετρο οι 48μμ αρκουν μεχρι και 130 αλογα ιπποδυναμη οπου καπου εκει σκοπευω
Αν κανω καπου λαθος διορθωστε με
kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 10:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: Εξάτμιση kseries

Δημοσίευση από kostas200vi »

Μια απλή μαθηματική πράξη για να υπολογίζουμε την "ελάχιστη" διάμετρο των σωληνώσεων του συστήματος εξαγωγής σε mm, είναι: (Ιπποδύναμη / 10) + 35 φυσικά για να εχεις μέγιστη απόδοση δεν παίζει ρόλο μόνο η διάμετρος, αλλά το μήκος οι καμπύλες που έχει, το μεσαίο καζανάκι, ο καταλύτης και το τελικό.
Πχ 130/10=13+35=48mm ελάχιστη διάμετρο.
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.
crAss
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1351
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 02, 2005 1:41 pm
Επικοινωνία:

Re: Εξάτμιση kseries

Δημοσίευση από crAss »

Η εξάτμιση της X-Power (Janspeed) για το ZR160 είναι 2.25 ιντσες εσωτερική διάμετρο (κάπου 58 mm εξωτερική).
Όσο για το σχήμα προφανώς και παίζει σοβαρό ρόλο και αυτό.
Life is too short not to...
kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 10:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: Εξάτμιση kseries

Δημοσίευση από kostas200vi »

crAss έγραψε:Η εξάτμιση της X-Power (Janspeed) για το ZR160 είναι 2.25 ιντσες εσωτερική διάμετρο (κάπου 58 mm εξωτερική).
Όσο για το σχήμα προφανώς και παίζει σοβαρό ρόλο και αυτό.
Είναι πολύ καλή διάμετρος, αν και ποτέ δεν είχα σε εκτίμηση τις επώνυμες εξατμισεις για Rover, εχω πετάξει πάρα πολλά χρήματα χωρίς να δω αποτελέσματα, πάντα προτιμώ handmade ανοξείδωτη.
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.
R414
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 891
Εγγραφή: Δευ Μάιος 03, 2010 11:32 pm
Επικοινωνία:

Re: Εξάτμιση kseries

Δημοσίευση από R414 »

Και εγω ειμαι υπερ των χειροποιητων πραματων γενικα οχι μονο εξατμιση..
το ειδα απο τη δικη μ ειναι αλλο πραμα το χειροποιητο και σαν κατασκευη και σαν ηχος
thanos_s
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 768
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 10, 2007 12:58 am
Τοποθεσία: @@
Επικοινωνία:

Re: Εξάτμιση kseries

Δημοσίευση από thanos_s »

kostas200vi έγραψε:
crAss έγραψε:Η εξάτμιση της X-Power (Janspeed) για το ZR160 είναι 2.25 ιντσες εσωτερική διάμετρο (κάπου 58 mm εξωτερική).
Όσο για το σχήμα προφανώς και παίζει σοβαρό ρόλο και αυτό.
Είναι πολύ καλή διάμετρος, αν και ποτέ δεν είχα σε εκτίμηση τις επώνυμες εξατμισεις για Rover, εχω πετάξει πάρα πολλά χρήματα χωρίς να δω αποτελέσματα, πάντα προτιμώ handmade ανοξείδωτη.

Ναι, σαν αυυτη που ειχες στο turbo :P :P :P
Handmade By Tig.Η μονη εξατμιση φτιαγμενη εξολοκληρου απο κολληση χωρις σωληνες :P
.
kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 10:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: Εξάτμιση kseries

Δημοσίευση από kostas200vi »

thanos_s έγραψε:
kostas200vi έγραψε:
crAss έγραψε:Η εξάτμιση της X-Power (Janspeed) για το ZR160 είναι 2.25 ιντσες εσωτερική διάμετρο (κάπου 58 mm εξωτερική).
Όσο για το σχήμα προφανώς και παίζει σοβαρό ρόλο και αυτό.
Είναι πολύ καλή διάμετρος, αν και ποτέ δεν είχα σε εκτίμηση τις επώνυμες εξατμισεις για Rover, εχω πετάξει πάρα πολλά χρήματα χωρίς να δω αποτελέσματα, πάντα προτιμώ handmade ανοξείδωτη.

Ναι, σαν αυυτη που ειχες στο turbo :P :P :P
Handmade By Tig.Η μονη εξατμιση φτιαγμενη εξολοκληρου απο κολληση χωρις σωληνες :P
Είναι η πέμπτη εξάτμιση που αλλάζω......άσχετε..... :roll:
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.
i-VTec
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3717
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 11:42 pm
Τοποθεσία: In the VTEC zone!
Επικοινωνία:

Re: Εξάτμιση kseries

Δημοσίευση από i-VTec »

Για μένα 48άρα εξάτμιση θα είναι μια χαρά για το setup αυτό (16άρι K-Series εκκεντροφοράτο)...52 ίσως αλλά πολύ οριακά...Με το καλο να το τελειώσεις και να πάμε μια δοκιμή να δούμε πως στέκεσαι...Ελπίζω καλύτερα απ'τον Crass :-D ...

Καιρό έχω να ράψω ZR...Δεν μου φέρνετε κανένα να ξεσκουριάσω? :-D Νικόλα εμείς πότε θα πατήσουμε? :kouklos:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Εξάτμιση kseries

Δημοσίευση από nikolas »

Tasos_7R έγραψε:Νικόλα, εσύ τι διάμετρο φοράς τώρα?? Πάντως, αν και δεν ξέρω τι έχεις κάνει με το μοτέρ σου, θα συμφωνήσω ότι καλό είναι να αναζητήσεις κάπου αλλού την έλλειψη δύναμης και μετά να σκεφτείς για εξάτμιση.

Τα ZR μαμά έχουν 55 mm ή 57mm??? Γιατί οι 2.25" που λες είναι 57 mm.

Η εξάτμιση του Stickers, νομίζω το χα πει και τότε που είχαμε μια ανάλογη συζήτηση, είναι θεόστενη!! Το ότι το αμάξι του πήγαινε καλά δεν έχει να κάνει αποκλειστικά με την εξάτμιση, όπως επίσης, δεν αποκλείεται με μια πιο μεγάλη-σωστή διάμετρο να πηγαίνε ακόμα καλύτερα.
Εγώ έχω 50mm όσο για το αμάξι του Κώστα θα παραμείνει μυστήριο στους αιώνες τι ήταν αυτό που είχε δέσει τόσο καλά..
i-VTec έγραψε:Για μένα 48άρα εξάτμιση θα είναι μια χαρά για το setup αυτό (16άρι K-Series εκκεντροφοράτο)...52 ίσως αλλά πολύ οριακά...Με το καλο να το τελειώσεις και να πάμε μια δοκιμή να δούμε πως στέκεσαι...Ελπίζω καλύτερα απ'τον Crass :-D ...

Καιρό έχω να ράψω ZR...Δεν μου φέρνετε κανένα να ξεσκουριάσω? :-D Νικόλα εμείς πότε θα πατήσουμε? :kouklos:
Μόλις σου γίνω απωθημένο και δεν αντέχεις άλλο :P
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανικές βελτιώσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες