Μοτερ 1.6-1.8

Looking for..
PaNoSGR
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1745
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 01, 2008 11:57 pm
Τοποθεσία: ΑΝ@βΑΣειΣ-ΚαΤαΒαΣεις
Επικοινωνία:

Μοτερ 1.6-1.8

Δημοσίευση από PaNoSGR »

Ζηταω απεγνοσμενα καποιο μοτερ (oxi honda γιατι δεν εχω ορεξη για ραψιματα) 1.6-1.8 για να το βαλω και να κανω δουλεια
Εικόνα
kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 10:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: Μοτερ 1.6-1.8

Δημοσίευση από kostas200vi »

Αφου μοτερ θα σου βαλει αλλο ο μηχανικος που εκανε την μ.....
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.
i-VTec
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3717
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 11:42 pm
Τοποθεσία: In the VTEC zone!
Επικοινωνία:

Re: Μοτερ 1.6-1.8

Δημοσίευση από i-VTec »

Καιρός ήταν να το κάνεις... :;T
Εικόνα
Gas fc
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 477
Εγγραφή: Δευ Ιουν 04, 2007 9:29 pm
Τοποθεσία: Ιλιον Αττικη
Επικοινωνία:

Re: Μοτερ 1.6-1.8

Δημοσίευση από Gas fc »

Υπαρχει 1800.
Οτι θες να μαθεις παρε τον τηλ.
6938898949 Σωτηρης
http://www.facebook.com/TopotheteseisPh ... Systematon" onclick="window.open(this.href);return false;
takinennn
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Δευ Μαρ 19, 2007 11:18 am
Επικοινωνία:

Re: Μοτερ 1.6-1.8

Δημοσίευση από takinennn »

με μοτερ σειρα Κ θα το βαλεις αλλα δουλεια δεν θα κανεις. Ειναι ο λογος που οσοι εχουν rover και mg τα πουλανε. Ειναι ο λογος που και εσυ εχεις αγανακτισει και ειμαι σιγουρος οτι και ο μηχανικος σου θελει να σου κανει δωρο ενα μοτερ για να φυγεις απο το κεφαλι του.

Βαλε honda να ακους τον αερα που περναει απο τις βαλβιδες να σφυριζει στις 7000 rpm ολη μερα για 250.000 Km και το μονο που θα κανεις ειναι να ελεγχεις τα λαδια του συχνα. Οχι οτι δεν θα συνεχισει να το κανει και μετα τις 250.000 και για μια ζωη αν το ζητισεις απλα θα θελει 1l λαδι στα 1000χιλ.
DimTf160+
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 26, 2008 10:29 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ-ΚΥΨΕΛΗ
Επικοινωνία:

Re: Μοτερ 1.6-1.8

Δημοσίευση από DimTf160+ »

takinennn έγραψε:με μοτερ σειρα Κ θα το βαλεις αλλα δουλεια δεν θα κανεις. Ειναι ο λογος που οσοι εχουν rover και mg τα πουλανε.
φιλε μου συγνωμη που θα στο πω αλλα εχεις μαυρα μεσανυχτα μου φαινεται....
στην αγγλια οι rover engined lotus elise/exige/340R χρησιμοποιουνται κατα κορον και
σε συνθηκες πισταδικες με πολυ αξιοπιστια και αντοχη και μαλιστα οι k-series ειναι αυτοι
που προτιμουνται σε πολλα kit cars.το να εκφραζεις ετσι απλα και αοριστα οτι οσοι εχουν
mg-rover τα πουλανε λογω μοτερ δεν ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα και δεν εκφραζει
την πλειοψηφια.γι αυτο πριν διατυπωνουμε κατι καλο ειναι να σκεφτομαστε πριν το γραψουμε.
kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 10:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: Μοτερ 1.6-1.8

Δημοσίευση από kostas200vi »

DimTf160+ έγραψε:
takinennn έγραψε:με μοτερ σειρα Κ θα το βαλεις αλλα δουλεια δεν θα κανεις. Ειναι ο λογος που οσοι εχουν rover και mg τα πουλανε.
φιλε μου συγνωμη που θα στο πω αλλα εχεις μαυρα μεσανυχτα μου φαινεται....
στην αγγλια οι rover engined lotus elise/exige/340R χρησιμοποιουνται κατα κορον και
σε συνθηκες πισταδικες με πολυ αξιοπιστια και αντοχη και μαλιστα οι k-series ειναι αυτοι
που προτιμουνται σε πολλα kit cars.το να εκφραζεις ετσι απλα και αοριστα οτι οσοι εχουν
mg-rover τα πουλανε λογω μοτερ δεν ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα και δεν εκφραζει
την πλειοψηφια.γι αυτο πριν διατυπωνουμε κατι καλο ειναι να σκεφτομαστε πριν το γραψουμε.
:iagree: :iagree: :iagree:
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.
Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 11:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: Μοτερ 1.6-1.8

Δημοσίευση από Tasos_7R »

Ωραίο είναι να υποστηρίζεις μια μάρκα, αλλά να είμαστε και λίγο αντικειμενικοί. Καλώς ή κακώς τα προλήματα των Κ-series έχουν απογοητεύσει πολύ κόσμο και αυτό είναι γεγονός αναμφισβήτητο. Όταν ο άλλος έχει δώσει ένα σωρό λεφτά και έχει ταλαιπωρηθεί προσπαθώντας να συντηρήσει το αμάξι του, δεν τον ενδιαφέρει αν οι κινητήρες αυτοί μπαίνουν σε Lotus και άλλα track-day αυτοκίνητα στην Αγγλία. Αυτοί οι κινητήρες και τα προβλήματα που παρουσίαζαν και παρουσιάζουν κατά καιρούς είναι ο λόγος που η Rover στα μάτια του αγοραστικού κοινού δε φαίνεται (ή δε φαινόταν μιας και έχει κλείσει πια) αξιόπιστη.
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.
takinennn
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Δευ Μαρ 19, 2007 11:18 am
Επικοινωνία:

Re: Μοτερ 1.6-1.8

Δημοσίευση από takinennn »

Το ηξερα οτι θα πεφτατε να με φατε. Ο τασος αγγιξε την ουσια.

Τον αν ξερω ή οχι (μαυρα μεσανυχτα)να σου πω οτι ειχαμε μαγαζι με ανταλλακτικα austin rover και ξερω απο πρωτο χερι οτι τις φλαντζες τις αγοραζαμε με το κιλο και τις πουλουσαμε και τα μπουζονια που ειναι ενα μετρο απο τερμα πανω μεχρι τερμα κατω και αυτα τα γνωριζω. Καθως και τους εγκεφαλους !!!!!που πουλουσαμε. Εαν βαλεις 3.000 σε περιφερειακα σε ενα μοτερ οπως η lotus στα κ series ναι θα δουλεψει λιγο παραπανω. Γιατι εχουν αλλα μπουζονια, αλλη τρομπα λαδιου,αλλο θερμοστατη αλλα κουζινετα στροφαλου μπιελων και αλλο καρτερ.Πιστονια ειχαν σφυριλατα. Τυχαινει να γνωριζω και να εχει περασει και απο τα χερια της οικογενειας caterham και οχι elise.Τελος επειδη εχω σχεση με μια μαντρα που εκανε αποσυσρης την περιοδο αυτη να δεις ποσα 414 416 600αρια και λιγοτερα 200αρια αγραντζουνιστα με δερματινο σαλονι σαν καινουργια πραγματικα, air condition full εξοπλισμενα τα πηγαινανε στην πρεσα για να παρουν το χιλιαρικο και τα περισσοτερα ειχαν ακομη το χαρτι της πωλησης τους.

Ειχαμε και 214 του 92 στην οικογενεια και εχουμε και 414 του 97 που στις 12.000 εκαψε φλαντζα και δεν το πιστευαμε και τωρα στις 287.000 εχει για αλλη μια φορα καμενη φλαντζα. Ποσες εκαψε δεν θυμομαστε με το συγκεκριμενο καπακι γιατι το προηγουμενο εγινε τσιγαροχαρτο απο το πλανιαρισμα.

Απλα θεωρω απο την στιγμη που θα κανει μια τετοια αλλαγη και θα βαλει χρημματα μπορει απευθειας να περασει σε μια καλυτερη βαση η οποια μπορει να δηλωθει κιολας. Μιας που πιστευω οτι ειναι ολοκληρωμενα σαν αυτοκινητα, αλλωστε και εγω εχω ενα 416gti που το βαζω λεφτα γιατι δυσκολα πιστευω θα ξαναβγουν τετοια αυτοκινητα.

Αλλωστε και ο tigraki θα μπορουσε να βαλει 1.6 κ series αλλα δεν το εκανε και ας ειχε περισσοτερο φασαρια με τις πλεξουδες και τα ηλεκτρικα τελικα εβαλε honda.

Συγνωμη τα εβαλα με τους αγγλαρες και ας ειμαι απο τους λιγους που που εκτιμω καποιες επιλογες των βρετανων. Austin mini , Rover 416 και 414 και αν ειμα γερος θα παρω και μια elise.

Y.Γ. στα track days cars βαζουν κ series γιατι ειναι αγγλοι, ειναι αλουμινενια τα μπλοκ, στροφαρουν και τα αγοραζουν με το κιλο, επισης τους το επιτρεπει και η νομοθεσια οτι κατασκευη κανουν να την περασουν απο ελεγχο και μετα να την βγαλουν κανονικα νομιμα στο δρομο.Βγαζουν λοιπον τα ηλεκτρονικα πεταν αλλους εκκεντροφορους κανουν μοντα και βαζουν carbulaters και βγαζουν ευκολα αλλογα με φτηνοδουλεια. Αν σπασουν ψωνιζουν αλλα 100κιλα k series. Μεχρι και στα ascona τα πισωκινητα αυτα βαζουν.
PaNoSGR
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1745
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 01, 2008 11:57 pm
Τοποθεσία: ΑΝ@βΑΣειΣ-ΚαΤαΒαΣεις
Επικοινωνία:

Re: Μοτερ 1.6-1.8

Δημοσίευση από PaNoSGR »

Εγω σεβομαι κασι τους μεν και τους δε σαν αποψη.Εχω πει επανειλημενα οτι αν ειχα λεφτα θα ειχα βαλει honda κινητηρα γιατι τους θεωρω πιο αξιοπιστους.Απο εκει και περα εναν rover κινητηρα τον παιρνω καθαρα για να μην μπλεκω με κοψε ραψε αλλα δεν τον σνομπαρω γτ πιστευω οτι ειναι φορες που βγαζουν και ειναι φορες που δεν βγαζουν.Εγω πιστευω οτι μετα απο καποια φαση ειναι και θεμα μηχανικου.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ζήτηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες