Νέα μέτρα φορολόγησης των αυτοκινήτων

General board
Απάντηση
Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 11:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Νέα μέτρα φορολόγησης των αυτοκινήτων

Δημοσίευση από Tasos_7R »

Ανοίγω αυτο το θέμα για να συζητήσουμε το θέμα που αφορά τη νέα μέθοδο φορολόγησης των αυτοκινήτων που ακούγεται οτι θα ισχύσει από το 2009 μάλλον. Απ' όσα λένε θα πληρώνουμε τέλη κυκλοφορίας με βάση τους ρύπους που εκπέμπει το κάθε αυτοκίνητο και όχι το πόσα κυβικά είναι ως ίσχυε. Τα εως 1000cc και τα υβριδικά μάλλον δε θα φορολογούνται, ενώ για τα αμάξια πριν το 1993 θα ισχύουν πιο "τσουχτερά" τέλη κυκλοφορίας. Επίσης τα παλιάς τεχνολογίας αυτοκίνητα (15ετίας και βάλε) δε θα μπαίνουν ούτε στον νέο.... πράσινο δαχτύλιο, εκτός απο τα Σαββατοκύριακα.

Το άλλο που ακούγεται επίσης και μ' έχει ανησυχήσει είναι ότι μιλούν για απόσυρση των παλιών (πριν του '93) μοντέλων. Αυτό θα "επιβραβεύεται" με 5 χρόνια ανευ τελών κυκλοφορίας και μια έκπτωση της τάξης του 10% στην αγορά νέου αυτοκινήτου.

Όλα αυτά είναι ακόμα στα χαρτιά βέβαια και τίποτα δεν είναι σίγουρο. Αυτό πάντως με το νέο τρόπο φορολόγησης καθώς και ο πράσινος δαχτύλιος φαίνεται ότι είναι πολύ κοντά στο να υλοποιηθούν και μάλλον έτσι θα γίνει. Τώρα για την απόσυρση δε ξέρω... Αν γίνει λέτε να είναι υποχρεωτική για όλους??? Δε θέλω να σκέφτομαι καν ότι θα αποσύρουν το αμαξάκι μου...
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.
i-VTec
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3717
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 11:42 pm
Τοποθεσία: In the VTEC zone!
Επικοινωνία:

Re: Νέα μέτρα φορολόγησης των αυτοκινήτων

Δημοσίευση από i-VTec »

Πάμε χαμένοι...Ειδικά κάτι 18άρια εδώ μέσα δεν θα πατάνε ούτε στο χιλιόμετρο απ'τον δακτύλιο... :P :P

Μήπως να φορολογούμαστε με βάση το τι αμάξια πατάμε?Θα ξεφραγκιαστούμε... :P :P :P
Εικόνα
kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 10:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: Νέα μέτρα φορολόγησης των αυτοκινήτων

Δημοσίευση από kostas200vi »

Aς κάνουν οτι θέλουν, εγω δεν το δίνω, θα το βγάζω εξω κάθε Σαββατοκύριακο :smok:
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.
i-VTec
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3717
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 11:42 pm
Τοποθεσία: In the VTEC zone!
Επικοινωνία:

Re: Νέα μέτρα φορολόγησης των αυτοκινήτων

Δημοσίευση από i-VTec »

Ρε άντε από δω...Εγώ έχω καταργήσει και τον δακτύλιο,δεν υπάρχει...Ότι μέρα και να'ναι κατηφορίζω... :burn: :P
Εικόνα
Gas fc
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 477
Εγγραφή: Δευ Ιουν 04, 2007 9:29 pm
Τοποθεσία: Ιλιον Αττικη
Επικοινωνία:

Re: Νέα μέτρα φορολόγησης των αυτοκινήτων

Δημοσίευση από Gas fc »

i-VTec έγραψε:Ρε άντε από δω...Εγώ έχω καταργήσει και τον δακτύλιο,δεν υπάρχει...Ότι μέρα και να'ναι κατηφορίζω... :burn: :P
+1
http://www.facebook.com/TopotheteseisPh ... Systematon" onclick="window.open(this.href);return false;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες