Eχει κανεις ιδεα......???

Problems
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Eχει κανεις ιδεα......???

Δημοσίευση από nikolas »

Εκεί που ενώνεται η πολλαπλή εισαγωγής με την κεφαλή..Αν έχει διαρροή από εκεί θα δεις άσπρα σημάδια πάνω στο μπλοκ από την πίσω μεριά
Gas fc
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 477
Εγγραφή: Δευ Ιουν 04, 2007 9:29 pm
Τοποθεσία: Ιλιον Αττικη
Επικοινωνία:

Re: Eχει κανεις ιδεα......???

Δημοσίευση από Gas fc »

Nαι.
http://www.facebook.com/TopotheteseisPh ... Systematon" onclick="window.open(this.href);return false;
powerslave
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Παρ Ιαν 01, 2010 10:44 pm
Επικοινωνία:

Re: Eχει κανεις ιδεα......???

Δημοσίευση από powerslave »

Eυχαριστω παιδια για τις απαντησεις!!!Εριξα μια ματια στα περισσοτερα απο αυτα αλλα δεν εντοπισα κατι!!Παρατηρησα παντως οτι επεσε μια ιδεα η σταθμη ξανα(ειμαι λιγο ψειρας :D )...και εχω κανει γυρω στα 500 km απο τοτε που συμπληρωσα το παγουρακι...Με την πρωτη ευκαιρια οταν θα τελειωσει η εξεταστικη μου θα το παω συνεργειο....
powerslave
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Παρ Ιαν 01, 2010 10:44 pm
Επικοινωνία:

Re: Eχει κανεις ιδεα......???

Δημοσίευση από powerslave »

μετα απο τοσο καιρο στο ποδι σημερα μπορεσα και το πηγα στο συνεργειο!!
Παιδια δεν βρηκαμε τιποτα!!!Πουθενα διαρροη,κοιταξε και τα κολλαρα, τιποτα ξανα!!!Το εψαχνε ο ανθρωπος ποση ωρα....
Μου ειπε οτι υπαρχει πιθανοτητα να εχει ξεφυρανει ο οδηγος της ταπας που εχει για το βιδωμα και να τα χανει με την μορφη υδρατμων!Αλλωστε μιλαμε για μια ποσοτητα περιπου100γρ στα 550-600 κμ
Μου ειπε αν δω οτι χασει ξανα να μην το συμπληρωσω, να το παρακολουθησω και μετα να παω απο εκει!!
Άβαταρ μέλους
antonis132
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 16, 2008 11:07 am
Επικοινωνία:

Re: Eχει κανεις ιδεα......???

Δημοσίευση από antonis132 »

Aπο αντλια νερου, βγαλε το πλαστικο καπακι που βρισκεται ο ιμαντας χρονισμου και κυκλοφορα το ετσι για 2-3 μερες και οταν δεις να βγαινουν υδρατμοι θα εισαι σιγουρος οτι ειναι απο εκει,
ακομα και μετα απο 30-40λεπτα κυκλοφοριας ανοιξε και ριξτο μια ματια
Οταν αρχιζει να εχει διαρροες η αντλια μας αλλες φορες σταζει και φαινεται στος εδαφος αλλα οταν χανει μικροποσοτητες, γεμιζει ολο τον χωρο που βρισκεται ο ιμαντας χρονισμου με 'πιτσιλιες αντιψυκτικου'
Ενα ακομη πονηρο σημειο ειναι εκει που βρισκεται ο δεικτης λαδιου ο πλαστικος σωληνας που ενωνεται με την αντλια,την πλαστικη φωλια του θερμοστατη νερου δες τις ενωσεις του αν χανει οταν ειναι κρυο
Εικόνα
i-VTec
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3717
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 11:42 pm
Τοποθεσία: In the VTEC zone!
Επικοινωνία:

Re: Eχει κανεις ιδεα......???

Δημοσίευση από i-VTec »

Αν δε βλέπετε πουθενά διαρροή αλλά συνεχίζει να τα χάνει, υπάρχουν 2-3 ενδεχόμενα.

1) Η τάπα. Άλλαξέ την και θα καταλάβεις αν φταίει αυτή, είναι πολύ φτηνή σαν ανταλλακτικό.

2) Αντλία νερού, αλλά θα το έβλεπε ο μηχανικός πιθανότατα.

3) Φλάτζα.

4) Ρωγμή στην κεφαλή.

Προφανώς τα 3,4 πρέπει να λύσεις το μοτέρ για να φανούν και θα σου στοιχίσουν κάτι παραπάνω...
Εικόνα
powerslave
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Παρ Ιαν 01, 2010 10:44 pm
Επικοινωνία:

Re: Eχει κανεις ιδεα......???

Δημοσίευση από powerslave »

i-VTec έγραψε:Αν δε βλέπετε πουθενά διαρροή αλλά συνεχίζει να τα χάνει, υπάρχουν 2-3 ενδεχόμενα.

1) Η τάπα. Άλλαξέ την και θα καταλάβεις αν φταίει αυτή, είναι πολύ φτηνή σαν ανταλλακτικό.

2) Αντλία νερού, αλλά θα το έβλεπε ο μηχανικός πιθανότατα.

3) Φλάτζα.

4) Ρωγμή στην κεφαλή.

Προφανώς τα 3,4 πρέπει να λύσεις το μοτέρ για να φανούν και θα σου στοιχίσουν κάτι παραπάνω...
φτου φτου φτου!!μακρια απο μας τα 3 και4!!!!Παντως οταν τον ρωτησα μηπως ειναι φλατζα μου ειπε οτι θα εχανε πιο πολυ και πιο γρηγορα!!Επισης η σταθμη απο τα λαδια δεν εχει ανεβει καθολου.
powerslave
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Παρ Ιαν 01, 2010 10:44 pm
Επικοινωνία:

Re: Eχει κανεις ιδεα......???

Δημοσίευση από powerslave »

antonis132 έγραψε:Aπο αντλια νερου, βγαλε το πλαστικο καπακι που βρισκεται ο ιμαντας χρονισμου και κυκλοφορα το ετσι για 2-3 μερες και οταν δεις να βγαινουν υδρατμοι θα εισαι σιγουρος οτι ειναι απο εκει,
ακομα και μετα απο 30-40λεπτα κυκλοφοριας ανοιξε και ριξτο μια ματια
Οταν αρχιζει να εχει διαρροες η αντλια μας αλλες φορες σταζει και φαινεται στος εδαφος αλλα οταν χανει μικροποσοτητες, γεμιζει ολο τον χωρο που βρισκεται ο ιμαντας χρονισμου με 'πιτσιλιες αντιψυκτικου'
Ενα ακομη πονηρο σημειο ειναι εκει που βρισκεται ο δεικτης λαδιου ο πλαστικος σωληνας που ενωνεται με την αντλια,την πλαστικη φωλια του θερμοστατη νερου δες τις ενωσεις του αν χανει οταν ειναι κρυο

merci αντωνη!!θα τα τσεκαρω!!
Άβαταρ μέλους
antonis132
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 16, 2008 11:07 am
Επικοινωνία:

Re: Eχει κανεις ιδεα......???

Δημοσίευση από antonis132 »

Ξεκινα απο τη ταπα που ειναι φθηνο ανταλλακτικο και το βαζεις αμεσως εσυ ο ιδιος και μετα ψαξε τα πρωινα οταν ειναι κρυο για κανενα κολαρο που παει στο καλοριφερ η στην ενωση του πλαστικου σωληνα με την αντλια νερου εκει που βρισκεται ο θερμοστατης
Στο δικο μου παντως 3 μηνες εχανε μικροποσοτητες max-min σε 20 μερες μετα 10 μερες 1βδομαδα και ειχε ξεσκιστει μετα στις 3μερες και δεν εδειχνε που το χανε ακομα και οταν το πρεσσαρε και πιστευαμε οτι ηταν η φλατζα αφου δεν βλεπαμε νερα,συνεχιζα να συμπληρωνω καθε 3 μερες για 2μηνες :shock: (πολυ σπασιμο) μεχρι που αρχισε να το χανει max-min σε 1μερα και πετουσε μεσα στους ιμαντες χρονισμου το αντιψυκτικο και υδρατμους αλλα και εσταζε κατω σχετικα λιγο οταν το αυτοκινητο ηταν ζεστο και σηκωνε πιεση που σε αλλο αυτοκινητο σε αλλη θεση θα αφηνε ολοκληρη κηλιδα κατω (υποψιν αντλια ειχα αλλαξει πριν 30.000χλμ με Ιταλικης προελευσης,οτι πληρωνεις παιρνεις)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Eχει κανεις ιδεα......???

Δημοσίευση από nikolas »

Για να είμαι ειλικρινής δεν θυμάμαι το 414 σου τη χρονολογίας είναι, αλλά ένα ύποπτο σημείο είναι και το καλοριφέρ μέσα στην καμπίνα..Αν είναι 414 >96 θα κοιτάξεις στα πόδια του συνοδηγού για υγρασία και προς τα πάνω για ίχνη από παραφλού για παλιότερο δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο..
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προβλήματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες