Αναβαθμιση φρενων σε 45αρι

Questions
ALEX_MGF
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 687
Εγγραφή: Τρί Ιουν 27, 2006 11:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Re: Αναβαθμιση φρενων σε 45αρι

Δημοσίευση από ALEX_MGF »

Εντάξει οταν θές να αλλάξεις κατι αναλώσιμο σκέφτεσαι μήπως υπάρχει κατι καλυτερο να βάλεις
Αλλα Αμα ειναι 1400 το 45αρι τι τα θες τα φρένα, το αυτοκινητό σου το είχα παλια. Μια χαρά ειναι τα φρενα του.
Οπως επίσης και το ABS στο 45αρι και γενικα στα Rover επεμβαινει γρήγορα και ειναι πολυ καλό τωρα εντάξει απαξ και εχεις φαει τα λαστιχα η τελως παντων ο δρόμος ειναι κάπως το ABS επεμβαινει ακόμα πιο γρήγορα.
Επίσης φίλος εβγαλε τα τα ταμπουρα και τα αντικατέστησε με δίσκους πίσω στο 45αρι και η διαφορά που είδε ηταν τόσο ελάχιστη που νομίζε οτι πεταξε τα λεφτά του, αν θυμάμαι κανα 200αρι. του χε στοιχισει.Και αυτο το έκανε μονο και μονο για να δείχνει πιο ομορφο με τις 17αρες που του φόρεσε, η οπόιας το δειξαν ωραία μεν αλλα "έκοψε" το αυτοκίνητο αισθητά.Τωρα αμα το χεις ανεβάσει αλογα το αυτοκίνητο άλλο καπέλο.
Εκει προσωπικα θα εβαζα μια 16άρα απο ZS /ZR και θα παιρνα και τα φρενα απο ZR 160 πχ
Αν θες να κρατήσεις τις 15άρες θα πρέπει να βαζεις προσθηκες μπροστα για να κάτσουν οι αεριζομενοι δίσκοι συν την μετατροπη σε δισκους πίσω...τρεχα γύρευε...εκτος και αν κατσουν οριακα...αλλα το ρισκάρεις?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ALEX_MGF την Πέμ Νοέμ 11, 2010 10:23 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Αναβαθμιση φρενων σε 45αρι

Δημοσίευση από nikolas »

Μα εγώ φοράω φρένα από zr και δεν θυμάμαι να έχω αλλάξει άκρα, γι'αυτό ρώτησα αν είναι σίγουρος..
Αλέξανδρε, τα φρένα είναι απαράδεκτα, με λίγο παραπάνω ζόρισμα, γίνονται βούτυρο και μένεις εκτεθιμένος και επικίνδυνος για τους γύρω σου..Όσο για το ABS παλιάς σχετικά γενιάς και ενεργοποιείται επικίνδυνα εύκολα..
ALEX_MGF
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 687
Εγγραφή: Τρί Ιουν 27, 2006 11:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Re: Αναβαθμιση φρενων σε 45αρι

Δημοσίευση από ALEX_MGF »

Εντάξει εγω Νικόλα κόιτα δεν το ζόριζα πολύ το αυτοκίνητο και ίσως δεν μου κανε άισθηση.
Το όλο σετ απ που εχει το 45άρι δεν με ενεπνεε να το ζορίσω γενικά. Συνηθως μονος μου το οδηγουσα ή με 2ο ατομο
Απλα τωρα που το συζητάμε όταν έβαζα κόσμο δηλ 4 ατομα και δεν "πήγαινε" το αυτοκινητο και δεν φρέναρε. Το να βαλει χαρακτους ή τρυπητους δικους θα ταν μια καλή λύση διατηρώντας τις 15άρες ,αν εχει σπορ οδηγικό στυλ απλά το τακακι θα τρώγεται απο γρήγορα έως για πλάκα. Πχ χαρακτους εβαλε ενας φίλος μου στο 416αρι του σενα φρενα στην Αθήνα και το αυτοκινητο φρεναρει πολυ καλά.
andreas
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 29, 2006 5:21 am
Τοποθεσία: Eyboia
Επικοινωνία:

Re: Αναβαθμιση φρενων σε 45αρι

Δημοσίευση από andreas »

το αυτοκινητο το κυκλοφορει πιο πολυ ο πατερας μου απο τοτε που πηρα το GTi εγω
και δεν το πολυζοριζει στα φρενα.
Δεν παυουν ομως να ειναι υπερβολικα μικρα τα φρενα στο 45αρι(γνωμη μου).
θελω οπωσδηποτε να τα αλλαξω σε αεριζομενα και ας μην μεγαλωσουν σε διαμετρο αν δεν χωρανε στην ζαντα.
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Αναβαθμιση φρενων σε 45αρι

Δημοσίευση από nikolas »

υπάρχουν και αεριζόμενα στην ίδια διάσταση..
andreas
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 29, 2006 5:21 am
Τοποθεσία: Eyboia
Επικοινωνία:

Re: Αναβαθμιση φρενων σε 45αρι

Δημοσίευση από andreas »

nikolas έγραψε:υπάρχουν και αεριζόμενα στην ίδια διάσταση..
που μαλλον σε αυτα θα καταληξω γιατι τα βλεπω σκουρα απο θεμα χωρου στις 15αρες.
Άβαταρ μέλους
ma pl
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Δευ Μάιος 22, 2006 9:31 am
Επικοινωνία:

Re: Αναβαθμιση φρενων σε 45αρι

Δημοσίευση από ma pl »

δες και τα φρένα από 414 δίσκοι μπροστά(αεριζόμενοι)-πίσω

viewtopic.php?f=23&t=4823&start=30
Rover 414 Si 103 Hp 5D ABS Flame Red 07/1996
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης