Ανταλακτικά και συντηρηση του Rover 820 ti

Πείτε μας μερικά πράγματα για εσάς!
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
kchrisomallis
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τρί Μαρ 18, 2008 8:46 pm
Τοποθεσία: Κατερίνη
Επικοινωνία:

Ανταλακτικά και συντηρηση του Rover 820 ti

Δημοσίευση από kchrisomallis »

καλημέρα σας!
Είμαι ο Κωνσταντίνος απο Σκιάθο, έχω πρόσφατα μετακομίσει στην Παραλία Κατερίνης και έχω κληρονομήσει απο τον πατέρα μου, ο οποίος σημειωτέον ξέρει απο καλά αυτοκίνητα αλλα είναι σιδεροφάγος, ένα Rover 820 ti. Το αυτοκίνητο είναι στην κυριολεξία φανταστικό, αλλά έχει μείνει χρόνια ασυντήρητο και εδώ και δυο χρονια που το έχω στα χέρια μου έχω μπεί στην διαδικασία να το μαζέψω! Το πρώτο προβλημα που έχει ειναι οτι η πλακέτα των ασφαλειών που βρίσκονται κάτω δεξιά απο το τιμόνι λόγω υγρασίας έχει βραχυκυκλώσει και καποιες στιγμές δεν μου δουλευουν τα φωτα του ταμπλώ και τα παραθυρα. Ψάχνω λοιπόν αυτη την πλακέτα!
Επίσης έχουν χαθει τα τηλεκοντρολ του συναγερμου και θελω να μαθω πως μπορω να τα αντικαταστησω. Ρώτησα στο συνεργειο της rover στην Κατερίνη ( Παρα πολυ ενημερωμένος ο Μηχανικός εκεί και εξυπηρετικότατος ) και μου ειπε αν δεν βρω τους κωδικους των τηλεκοντρολ θα πρεπει να αλλαξουμε τον εγκεφαλο του συναγερμου το κοστος του οποιου φτανει τα 500 €.
Αν καποιος φιλος μπορει να βοηθησει στα προβληματακια αυτα θα το εκτιμούσα παρα πολύ!
Ευχαριστώ
nothing compairs to a Rover 820 ti exepct a Rover 620ti, The Queen is dead, HEY the princess !!!!!!!
Εικόνα Κωνσταντίνος
ΕικόναΕικόνα
ALEX_MGF
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 687
Εγγραφή: Τρί Ιουν 27, 2006 11:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Re: Ανταλακτικά και συντηρηση του Rover 820 ti

Δημοσίευση από ALEX_MGF »

Γειά σου φίλε Κωνσταντίνε.
Καλωσόρισες στο φόρουμ. Εφόσον ήρθες απο εδω κάτι θα καταφέρουμε να κινήσουμε.
Αλέξανδρος απο Θεσσαλονίκη εγώ.

Χωρις να είμαι ειδικός αυτο που μπορω να κάνω εγώ, να απευθυνθουμε στην Αγγλιά για αυτο το εξάρτημα που λες, σε κάποιον που τεμαχίζει ενα ίδιο με το δικό σου. Θα κοιτάξω στο ebay μέσα να βρω κανέναν και να τον ρωτήσω με e-mail. Τσέκαρε ότι χρειάζεσαι και αμα βρούμε κανέναν απο Αγγλία (που θα βρούμε)τα παραγγέλνεις απο εκεί.

Τώρα για τον συναγερμό .....δεν ξέρω πως θα γίνει αυτό.....Και λογικα και απο 620 ti θα ταιριαζε.
Δεν μου λες τι ετος κατασκευής είναι το αυτοκίνητο μήνας, χρονιά?
Να ξέρω τι θα ρωτήσω στην αγγλία

Πρωτου πας σε αντικατάσταση να ρωτήσω.

-Αυτο το κουτι με τις ασφάλειες το είδε κανένας ηλεκτρολόγος μήπως εχει καμμια ψυχρή κόλληση?
-Για τσεκαρέτο μήπως θέλει με το καλάι καπου κόλλημα.
ALEX_MGF
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 687
Εγγραφή: Τρί Ιουν 27, 2006 11:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Re: Ανταλακτικά και συντηρηση του Rover 820 ti

Δημοσίευση από ALEX_MGF »

Βρήκα στο ebay να πουλιέται και ειναι αυτή:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ανταλακτικά και συντηρηση του Rover 820 ti

Δημοσίευση από nikolas »

Αν τα κοντρόλ σου είναι χαλασμένα, μπορείς να πάρεις νέα, τα οποία προγραμματίζονται!! Δεν βλέπω λόγο να αλλάξεις εγκέφαλο συναγερμού, ούτε νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο!! Τουλάχιστον σε πολλά Rover και MG που έχω υπόψιν, αυτό δεν παίζει!!
Άβαταρ μέλους
kchrisomallis
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τρί Μαρ 18, 2008 8:46 pm
Τοποθεσία: Κατερίνη
Επικοινωνία:

Re: Ανταλακτικά και συντηρηση του Rover 820 ti

Δημοσίευση από kchrisomallis »

nikolas έγραψε:Αν τα κοντρόλ σου είναι χαλασμένα, μπορείς να πάρεις νέα, τα οποία προγραμματίζονται!! Δεν βλέπω λόγο να αλλάξεις εγκέφαλο συναγερμού, ούτε νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο!! Τουλάχιστον σε πολλά Rover και MG που έχω υπόψιν, αυτό δεν παίζει!!

Καλημερα!
Ευχαριστώ πολυ για την ανταποκριση.
Το αυτοκινητο μου ειναι 14 ετών και μαζι με τα τηλεχειρηστηρια εχει χαθει και το καρτελάκι με τον κωδικό ενεργοποιησης και συγχρονισμου, γι' αυτο αν ξερετε κανενα αλλο τροπο παιδιά θα με διευκόλυνε παρα πολυ!
Ευχαριστω Ξανά για το ενδιαφερων
nothing compairs to a Rover 820 ti exepct a Rover 620ti, The Queen is dead, HEY the princess !!!!!!!
Εικόνα Κωνσταντίνος
ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ανταλακτικά και συντηρηση του Rover 820 ti

Δημοσίευση από nikolas »

Κάνεις επαναπρογραμματισμό και σου δίνουν νέο νούμερο σε περίπτωση που μπλοκάρει το immobiliser
kostas_pana
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 929
Εγγραφή: Κυρ Απρ 02, 2006 2:16 am
Επικοινωνία:

Re: Ανταλακτικά και συντηρηση του Rover 820 ti

Δημοσίευση από kostas_pana »

kalosorises filaraki...
to epatha kai ego auto me ta xeiristiria kai to problima lithike otan to amaksi fortothike se gerano kai pige stin Rover.
kai kanan epanaprogrammatismo opos leei kai o filtatos nikolas kai mou programmatisan kai kainouria kompiouterakia....
100euro ta kompiouterakia kai kana 70euro an thimamai kala o epanaprogrammatismos...
auta apo osa ksero...
kali sinexeia me to toumpanaki...
gynaikes trigiro polles...para polles....


www.greekcabrioclub.gr
Απάντηση

Επιστροφή στο “Νέα μέλη / Newbies”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης