Γνώσεις περί vw tsi

Questions
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Γνώσεις περί vw tsi

Δημοσίευση από nikolas »

R414 έγραψε:Ισχυει για προβληματα καδενας και στα 207 rc ?
Γνωριζεις κατι ?
στα thp (207 rallye rc) υπάρχει ένα θέμα (τουλάχιστον στα πρώτα μοντέλα) με το γρανάζι του στροφάλου..βιδώνει σαν "σάντουιτς" και δεν έχει κάποια σφήνα με αποτέλεσμα να παρατηρείται να χάνει το χρονισμό το αυτοκίνητο..
http://www.etuners.gr/index.php?s=12&t=167" onclick="window.open(this.href);return false;
υποτίθεται ότι στα νεότερα μοντέλα είχε διορθωθεί και ότι υπάρχει αναβαθμισμένο κιτ που μπαίνει και στα παλιότερα μοντέλα

ετοιμάζεσαι για Γάλλο?
R414
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 891
Εγγραφή: Δευ Μάιος 03, 2010 11:32 pm
Επικοινωνία:

Re: Γνώσεις περί vw tsi

Δημοσίευση από R414 »

Πες με ανωμαλο αλλα απο Mg δε ξεκαβαλαω.. :lol:
Ρωτησα γιατι ενδιαφερεται φιλος για αγορα και του παν συγκεκριμενα οτι κοβει καδενες τωρα ποιος και που δεν γνωριζω απλα πληροφοριακα ρωτησα επειδη μιλαγαμε για καδενες
Rover 214!!!
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 566
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 09, 2012 4:29 pm

Re: Γνώσεις περί vw tsi

Δημοσίευση από Rover 214!!! »

R414 έγραψε:Πες με ανωμαλο αλλα απο Mg δε ξεκαβαλαω.. :lol:
Ρωτησα γιατι ενδιαφερεται φιλος για αγορα και του παν συγκεκριμενα οτι κοβει καδενες τωρα ποιος και που δεν γνωριζω απλα πληροφοριακα ρωτησα επειδη μιλαγαμε για καδενες
Ακριβώς :;T :sreering: :;T :up: :;T
ROVER-Kiss my ash.......Putos!!!!!
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Γνώσεις περί vw tsi

Δημοσίευση από nikolas »

R414 έγραψε:Πες με ανωμαλο αλλα απο Mg δε ξεκαβαλαω.. :lol:
Ρωτησα γιατι ενδιαφερεται φιλος για αγορα και του παν συγκεκριμενα οτι κοβει καδενες τωρα ποιος και που δεν γνωριζω απλα πληροφοριακα ρωτησα επειδη μιλαγαμε για καδενες
για κόψιμο καδένας δεν έχω ακούσει..αυτό που σου αναφέρω παίζει, το συζητάνε και στα φόρουμ, αλλά υποτίθεται ότι στα νεότερα μοντέλα (δεν ξέρω από ποια χρονολογία και μετά) λένε ότι έχει βελτιωθεί αν όχι εξαλειφθεί..
ένα άλλο πρόβλημα που αναφέρουν για τα συγκεκριμένα, αλλά δεν ξέρω αν ισχύει, είναι ότι καρβουνιάζουν? οι βαλβίδες λόγω άμεσου ψεκασμού νομίζω..ότι κρατάνε δλδ κάποια υπολείμματα..αυτό το έχω δει λίγο πιο αραιά να συζητείται..
saikoe39
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1156
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 24, 2005 4:11 pm
Τοποθεσία: βριλησσια....
Επικοινωνία:

Re: Γνώσεις περί vw tsi

Δημοσίευση από saikoe39 »

Tα 207 εχαναν χρονισμα και χανουν λογο τεντοτηρα καδενας..!!αλλα χρονισμα θα χασουν ολα..ακομα και του 2011 μοντελα..ολα...
Γενικοτερα στις αρχες..ειχαν βγαλει ανάκληση ολο το συστημα καδενα γλυστρες τεντοτηρα γραναζια κλπ...
Απο φλατζες δεν πασχουν.....πασχουν απο βρώμα στους αυλους...αλλα αυτο πλεον ειναι γνωστο...και το καθαρισμα κοστιζει κανα 80-100 ευρω..
Επειτα μερικα του 07-08 ειχα θεματα με μοναδες εσπ και αβς....μετα λογο βενζινης κυρίως μερικα χτυπανε αντλια υψηλης
Μετα λαδι πας μονο σε 0-30 η 5-30....απο καταναλωση αλλα καινε..αλλα οχι...κυριες αιτιες..τουρπινα...και τσιμουχακια βαλβιδων...
Γενικοτερα ειναι ευκολο αυτοκινητο.....απλα μακρια απο αντιπροσωπειες κανουν την μεγαλυτερη ζημεια...με τα σκατολαδα που ριχνουν...και τις εξυπναδες...πρεπει πρωτα να καρφωσεις βαλβιδα για να στο χρονισουν...!

Στο δικο μου εχω πλεον 80.000 χλμ...με πολυ ξυλο...πολλες δοκιμες με προγραμματα τσιτα..κλπ..και δεν εχει βγαλει τπτ..!!(εκτος απο χρονισμα)
Εικόνα
Rover 214si.....saiko ο απεγνωσμενος..
andreas
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 29, 2006 5:21 am
Τοποθεσία: Eyboia
Επικοινωνία:

Re: Γνώσεις περί vw tsi

Δημοσίευση από andreas »

σημερα ειδα ενα GT που ειχε χασει δοντι στο χρονισμα.
συνιθησμενο φαινομενο μου ειπε ο μηχανικος,εχει φτιαξει πολλα.
ο τεντωτηρας μολις σβησεις το αμαξι και πεσει η πιεση λαδιου
υποχωρει γτ δεν εχει καστανια και στην πρωτη μιζια κροταλιζει
και μπορει να πηδηξει δοντι ο εκκεντροφορος εισαγωγης.
Γερμανικη τεχνολογια...
Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 11:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: Γνώσεις περί vw tsi

Δημοσίευση από Tasos_7R »

andreas έγραψε:Γερμανικη τεχνολογια...
Πες τα!!
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.
Rover 214!!!
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 566
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 09, 2012 4:29 pm

Re: Γνώσεις περί vw tsi

Δημοσίευση από Rover 214!!! »

Α ρε Αγγλε αθάνατε...
ROVER-Kiss my ash.......Putos!!!!!
R414
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 891
Εγγραφή: Δευ Μάιος 03, 2010 11:32 pm
Επικοινωνία:

Re: Γνώσεις περί vw tsi

Δημοσίευση από R414 »

E oxi και αθανατοι οποια μαντρα και να γυρισεις rover βλεπεις για ανταλλακτικα να λεμε και του στραβου το δικιο..
Άβαταρ μέλους
antonis132
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 16, 2008 11:07 am
Επικοινωνία:

Re: Γνώσεις περί vw tsi

Δημοσίευση από antonis132 »

καινουριο σετ καδενας να βαλουν παλι τα ιδια θα εχουν αφου ενας προμηθευτης υπαρχει οπου και αν ψαξω...febi καλος προμηθευτης(γραφειου) ειναι αλλα παιζει ρολο αυτο που περιεγραψε παραπανω
στον 3κυλινδρο ατμοσφαιρικο 1.2 του vag group πηδαει δοντι η καδενα στα 140.000χλμ περιπου και το καταλαβαινουν επειδη ο κινητηρας δεν ανεβαζει πανω απο 4.000στρ. και στο ρελαντι μονο ακουγεται σαν να εχει χτυπησει μπιελα, τον ανοιξαν και τον ξαναχρονισαν χωρις να αντικαταστησουν κατι....τωρα ποσο θα κρατησει αν και σε αυτη την περιπτωση ο τεντωτηρας της καδενας επηρεαζεται απο την πιεση λαδιου για να δουλεψει σωστα :;T
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης